Česká republika není pracovní tábor

V reakci na skandální výroky ministra průmyslu a obchodu Karla Havlíčka, které zazněly v pořadu Máte slovo s M. Jílkovou vysílaném ve čtvrtek 11. března, svoláváme v úterý 16. března druhé setkání, abychom symbolicky zapálili svíčku za oběti covidu a připomněli naše požadavky na uzavření průmyslových podniků mimo kritické infrastruktury a spravedlivé sdílení sociálních důsledků pandemie.

Tentokrát budeme svíčky zapalovat před budovou ministerstva průmyslu a obchodu, protože odmítáme argument ministra Havlíčka, že průmyslové podniky nelze na přechodnou dobu uzavřít proto, aby stát neztratil kontrolu nad zaměstnanci. Výroky Karla Havlíčka jsou v rozporu s demokratických charakterem státu a neblahým způsobem korunují katastrofální selhání české vlády v boji s koronavirovou pandemií.

Prohlášení s požadavky můžete podepsat zde.

Můžete přijít kdykoliv mezi 17:00 a 19:00, což je dostatečně dlouhý čas, aby nedošlo ke shlukování lidí. Na místě budeme důsledně dodržovat veškerá protiepidemická opatření.

V boji s pandemií česká vláda selhává. Zbytečně umírají tisíce lidí a zároveň čelíme hluboké sociální krizi. Nemoc představuje extrémní zátěž pro zdravotníky, rodiče, pečující a pedagogy, sociální pracovníky či pracující v průmyslu, zkrátka pro ty, s nimiž společnost stojí a padá. Vláda odmítá chránit lidské životy a ignoruje situaci těch, kteří proti pandemii bojují s nasazením vlastního zdraví. Omezení míří na osobní a rodinný život, školy, kulturu a menší obchody.

Naproti tomu stojí netknutý průmysl, který vytváří především soukromé zisky.

Požadujeme okamžitě:

  1. Úplně uzavřít ekonomiku na čtyři týdny s výjimkou životně důležitých provozů.
  2. Skutečně podpořit zdravotníky a zaměstnance v sociálních službách.
  3. Zohledňovat sociální spravedlnost opatření.
  4. Brát vážně význam škol.
  5. Zásadně zrychlit očkování populace a pozastavit patentovou ochranu vakcín.

Událost na Facebooku: https://www.facebook.com/events/464544181404175/